interatletika.pl
0
Profesjonalny sprzęt siłowy

Profesjonalny sprzęt siłowy

Porady w doborze odpowiedniego sprzętu

Posiadanie zgrabnej sylwetki jest marzeniem dla wielu mężczyzn i kobiet. Spełnienie tego marzenia wymaga wielkich wysiłków i zachęty. Skuteczny trening z wykorzystaniem sprzętu sportowego naszej marki mógłby przyśpieszyć realizację zamierzonych celów.

Przyjrzymy się dwom rodzajom trenażerów, które zajmują czołowe pozycję na rynku sprzętu fitness. Można wyróżnić następujące typy:

  • sprzęt cardio – zwiększa wytrzymałość;
  • sprzęt siłowy – zwiększa siłę.

W istocie rzeczy wszelki trening na tym urządzeniu sprzyja rozwojowi siły i wytrzymałości, ale w różnym stopniu. Jeśli Państwo zdecydowali się na zakup takiego urządzenia, trzeba najpierw wyznaczyć cel wykorzystania. Gdyby Państwo chcieli schudnąć, przeprowadzić profilaktykę choroby układu krążenia, rozszerzyć płuca, wzmocnić mięśnie łydek oraz ud – do tych celów lepiej nadaje się sprzęt cardio, do którego zaliczają się takie narzędzia jak orbitreki, trenażery rowerowe, bieżnie itd. Gdyby Państwo chcieli uwypuklić mięśnie, w tym przypadku należy oddać przewagę sprzętu siłowemu, do którego należą drążki, poręcze, hantle, skakanki oraz specjalne atlasy do ćwiczeń.

Następnie należy określić budżet, bo grupy sprzętu znacznie różnią się pod względem ceny i zastosowania. Niektórzy po zakupie sprzętu do treningu siłowego dodają do niego niedrogie akcesoria, jak hantle, obciążenia itd.

Maszyny do treningu cardio

Bieżnia idealnie nadaje się do ćwiczeń mających na celu spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Takie ćwiczenia, jak bieganie albo chodzenie sprzyjają przyspieszeniu tempa metabolizmu, co skutkuje pozbyciem się zbędnych kilogramów. Więc bieżnia jest nieodzownym elementem pracy nad estetyką sylwetki.

Regularny trening na trenażerze rowerowym sprzyja zwiększaniu masy mięśniowej nóg, wzmacnia układ krążenia i układ oddechowy oraz pozwala pozbyć się nadwagi.

Orbitreki (trenażery eliptyczne). Urządzenia tego typu szczególnie polecany tym, którym zależy na uzyskaniu jędrnych pośladków, szczupłych ud oraz łydek. Orbitrek łączy w sobie zalety innych sprzętów treningowych, co z kolei pozwala na skuteczne przeprowadzenie treningu klatki piersiowej i pleców, ud i pośladków, rąk i nóg.

Steppery. Małymi krokami do idealnej sylwetki! Ćwiczenia na stepperze naśladują ruchy, które przypominają wchodzenie po schodach. Efektem treningu jest bardziej jędrne i sprężyste ciało, szczególnie to dotyczy pośladków i ud. 

Sprzęt do ćwiczeń siłowych

Sprzęt tego typu można podzielić na następujące grupy:

  • ćwiczenia z własnym ciężarem;
  • ćwiczenia z wolnym ciężarem
  • ze stosem obciążeń.

Pierwsza grupa nadaje się do treningu mięśni brzucha i pleców. Obciążenie zmienia się przy pomocy regulacji kąta pochylenia albo przez dodatkowy ciężar (np. hantle).

Maszyny na wolny ciężar pozwalają na wykonywanie ćwiczeń ze specjalnymi krążkami. Do tej grupy zaliczają się maszyny, które można dopełnić różnymi obciążnikami (hantle, stalowe krążki)

Maszyny siłowe ze stosem przeznaczone do ćwiczeń na określoną partie mięśni. Nie ma możliwości dodawania albo usunięcia ciężarów.

W wyniku ćwiczeń z zastosowaniem tych urządzeń mogą wystąpić następujące pozytywne skutki:

  • zwiększenie siły mięśni;
  • kontrola wagi;
  • wzmocnienie kości;
  • atrakcyjność fizyczna.

Sugerujemy Państwu, by przed zakupem sprzętu siłowego sprawdzili stan swojego zdrowia oraz dowiedzieli się jakie są przeciwwskazania do stosowania ćwiczeń. Życzymy Państwu mocnego zdrowia oraz wspaniałych wyników!